AKP kız çocuklarının eğitimine darbe vurdu: ‘Okullu’ olamıyorlar | KURUMSALHABER.COM.TR

AKP iktidarının yapboz tahtasına çevirdiği eğitim sistemi çözüm bekleyen sorunlarla dolu. En önemli sorun ise ilkokuldan liseye kadar çocukların …

AKP kız çocuklarının eğitimine darbe vurdu: ‘Okullu’ olamıyorlar  | KURUMSALHABER.COM.TR
REKLAM ALANI
07.10.2022
55
A+
A-
Google News

AKP iktidarının yapboz tahtasına çevirdiği eğitim sistemi çözüm bekleyen sorunlarla dolu. En önemli sorun ise ilkokuldan liseye kadar çocukların okula ve eğitime kavuşamaması!..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2021’de 720 bin kız çocuğu okuldan ayrıldı. İlkokullarda yaklaşık 39 bin, ortaokullarda yaklaşık 83 bin, liselerde de yaklaşık 600 bin kız çocuğu yüz yüze eğitimi bıraktı. “Bu çocuklar hangi nedenlerle okuldan alındı? Kaçı eğitime ‘açık’ta devam ediyor? Çocuk işçi olarak mı çalıştırılıyorlar? Küçük yaşta zorla evlendirildiler mi?” sorularının yanıtları bilinmiyor.

Üniversitede de benzer bir durum yaşanıyor. Barınacak yer bulamayan öğrenciler kayıt yaptırsalar da okullarına kavuşamıyorlar. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ise “Üç kişilik odalar altıya, dört kişilik odalar sekiz kişiye çıktı. Balık istifi odalarda kalıp aç karnına okumaya çalışacağız’’ diyor. Üniversite öğrencileri için dış macunu, şampuan gibi kişisel bakım ürünlerine ulaşmak da zor.

“HAYATTA KALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Eğitim-Sen Yükseköğretim ve Eğitim Genel Sekreteri Sinan Muşlu da verilen burs ve kredilerin öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak olduğunu söyledi. Muşlu, “Burslar enflasyon koşullarında buhar olup gidiyor. Öğrenciler bir yerlerden kısıp hayatta kalmaya çalışıyor. Soruna çözüm üretilmesi zorunluluk” dedi.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.