‘Bahşişli Çağır’ tartışması sürüyor: ’15 TL ile kahvehanede çay içiyorlar, ne olacak’ | KURUMSALHABER.COM.TR

Popüler taksi çağırma uygulaması BiTaksi’ye ‘Bahşişli Çağır’ seçeneği eklendi. Uygulamaya getirilen bu güncelleme ile ‘Bahşişli Çağır’ özelliğini …

‘Bahşişli Çağır’ tartışması sürüyor: ’15 TL ile kahvehanede çay içiyorlar, ne olacak’  | KURUMSALHABER.COM.TR
REKLAM ALANI
08.10.2022
41
A+
A-
Google News

Popüler taksi çağırma uygulaması BiTaksi’ye ‘Bahşişli Çağır’ seçeneği eklendi. Uygulamaya getirilen bu güncelleme ile ‘Bahşişli Çağır’ özelliğini kullanarak taksi çağıranlar, şoföre bahşiş vereceğini önceden belirteceği için taksi bulmada öncelik sağlayabilecek.

Bazı yolcular yeni özelliğe tepki gösterirken, taksicilerin bir kısmı ise yeni uygulamadan memnun kaldıklarını ifade etti. 

“BAHŞİŞ ÖDEMEK İSTEMEYENLER BELKİ TAKSİ BULAMAYACAK”

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Tayfun Üzülmez, bu özelliğin bahşiş yerine ‘ön ödeme’ olduğunu belirtti.

“İnsanların bu uygulamayı kullanmasının temel sebeplerinden bir tanesi hangi kilometreyi ve ne ödeyeceğini varsayarak uygulamayı kullanmalarıdır. Bu tüketiciler aleyhine bir durum” diyen Üzülmez, “Evet İstanbul’da taksi azlığı sorunu var. İstanbul’un nüfusu artsa da taksi sayısı hep yerinde kaldı. Taksi sayısının azlığı bu şekilde bir yöntemle giderilemez. Her ne kadar kar amacı güdülse de taksi hizmeti bir kamu hizmetidir. Şimdi siz en baştan taksiye binmeden sırf taksi hızlı gelsin diye taksi erişim süresi kısalsın diye öncesinden bir bahşiş ödüyorsunuz. Bu sefer bahşiş vermek istemeyen tüketicilerin bekleme süreleri arttıkça artacaktır. Böyle bir durumda taksiciler artık sadece bahşiş verenleri taksilerine almaya başlayacaklar. Bahşiş ödemek istemeyen tüketicilerimiz ise belki taksi bulamayacak. Bekleme süreleri daha önce 5 dakika ise bu nedenle 15 dakikaya çıkacak” dedi.

“HERKES BAHŞİŞ ÖDEMEYE BAŞLAYINCA BAHŞİŞLER ARTACAK”

Avukat Üzülmez, bahşiş miktarının her geçen gün artacağını ifade ederek, “Bahşiş nedir? Normalde bir hizmet alırsınız ve hizmeti aldığınızda memnun ayrılırsınız. Gönlünüzden kopan bir para verirsiniz ama burada hizmeti almadan bir para garantisi veriyorsunuz. Taksici geldi hizmeti beğenmediğinizde yine de bahşişi ödemek zorunda kalacaksınız. Burada aslında taksi erişim süresini kısaltmak için ödemiş olduğumuz bir ön ödeme var. Her ne kadar taksi erişim süresi kısa olsa da bu sefer bu rakamlar normalleşmeye başlayacak. Herkes bahşiş ödemeye başlayacağı için bu sefer bahşişler artmaya başlayacak. Bugün 15 TL bahşiş verebiliyorsanız bu artık normalleşecek ve o bahşiş oranı 50 TL’ye çıkacak. Ancak aldığınız hizmet aynı kalacak. Biz bu sebeple bunu desteklemiyoruz. Konfederasyon olarak da uygulamanın sahiplerinin bu yöntemi bir kez daha düşünmesini istiyoruz. Kaldırabiliyorlarsa kaldırmalarını rica ediyoruz. Muhataplarıyla bir toplantı da yapılabilir” diye konuştu.

“15 TL İLE KAHVEHANEDE ÇAY İÇİYORLAR”

18 yıldır taksicilik yaptığını belirten İbrahim Keskin, dedi.

Taksici Turan Sert, “Güzel bir şey. Desteklemeyen müşteriler onaylamasın. 15 TL ile kahvehanede çay içiyorlar ne olacak” diye konuştu. 

Semih Akdeniz, “Mantıklı olmaz bence. Taksici sadece ücretini alsın. Neden bahşiş vereyim ki? Taksici zaten ücretini alıyor. Bahşiş müşterinin gönlünden geçen bir şey. Verirse verir, vermezse vermez. Mecburiyet koşmak gibi, yanlış bir durum” dedi.

Gizem Çelik ise “Her yerde para verenin ayrıcalığı var. Takside de olmasaymış iyi olurmuş” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.