Bakan Yaşar Güler; “Yetiştirdiğimiz Komandolar Çok Başarılı”

Bakan Yaşar Güler; “Yetiştirdiğimiz Komandolar Çok Başarılı”
REKLAM ALANI
13.08.2023
37
A+
A-
Google News

[ad_1]

Bakan Yaşar Güler; “Yetiştirdiğimiz Komandolar Çok Başarılı”

ISPARTA – BHA

Somali’de terör örgütü El-Şebap’la mücadelede önemli bir adım atan Türkiye, 2018 yılında başlattığı eğitim programıyla dikkat çekiyor. Ülkedeki terör tehdidine karşı etkili bir strateji geliştiren Türkiye, El-Şebap’la mücadelede komando eğitimi vererek büyük bir ilerleme kaydetti. Isparta’daki Dağ Komando okulunda aldıkları eğitim sonrası terörle mücadelede üstün başarı sağlayan komandolar, diğer Afrika ülkelerinin ilgisini çekiyor.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, gazetecilere verdiği demeçte; “Somali’de 2018’e kadar terör örgütü El-Şebap (Havarij) çok hakim bir konumdaydı. 2018 yılında biz El-Şebap (Havarij) ile savaşacak askerleri eğitme kararı aldık ve onları Türkiye’ye Isparta’daki Dağ Komando okuluna taşıdık. Burada onlara 3 aylık komando eğitim verdikten sonra silah ve teçhizatını da vererek kendilerini ülkelerine gönderdik. Bu sene 4’üncü dönem mezunlarını vereceğiz. Bu yetiştirdiğimiz komandolar, terörle mücadelede çok başarılı oldular. Bizimle görüşmeye gelen birçok Afrika ülkesi Somali’deki eğitim modelinden kurmamız için talepte bulunuyorlar.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Somali’ye yardım elini uzattığı 2018 yılında, El-Şebap (Havarij) terör örgütü ile savaşmak amacıyla komando eğitim programı başlatıldı. Eğitim programı kapsamında Somali’den gelen askerler, Isparta’nın Dağ Komando okulunda yoğun bir eğitim sürecine tabi tutuldu. Üç aylık yoğun eğitimin ardından silah ve teçhizatlarıyla donatılan komandolar, ülkelerine döndüler ve terörle mücadelede etkin bir şekilde yer aldılar.

Bu yıl dördüncü dönem mezunlarını vermeye hazırlanan Isparta’daki Dağ Komando okulu, terörle mücadelede büyük birer kalkan olan bu komandoları yetiştirmeye devam ediyor. Komandoların El-Şebap’la mücadeledeki başarıları, hem Türkiye’nin uluslararası arenada terörle mücadeledeki etkin rolünü vurguluyor hem de bu eğitim modelinin etkisini gözler önüne seriyor.

[ad_2]

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.