CHP’nin staj mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi | KURUMSALHABER.COM.TR

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, CHP’nin staj sigortası mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması için daha önce verdiği önergenin doğrudan …

CHP’nin staj mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi  | KURUMSALHABER.COM.TR
REKLAM ALANI
31.10.2022
39
A+
A-
Google News

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, CHP’nin staj sigortası mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması için daha önce verdiği önergenin doğrudan gündeme alınması önerisi görüşüldü.

Öneri üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, çıraklıkta geçen sürenin emekliliğe dahil edilmemesi nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşandığını belirtti.

Özdemir, staj sürelerinin kısa vadeli sigorta kolunda göründüğünü, ancak uzun vadeli sigorta koluna bunun eklenmediğini ifade ederek “” diye konuştu.

“EMEKLİLİK GÜNÜ ANLAMINDA ADALETSİZLİK VAR”

Özdemir, “Şimdi, aynı iş yerinde beraber çalışıyorlar, bir işçi sigortalı olarak çalışırken stajyer ve çıraklar için böyle bir ayrımcılık yapılıyor. Aynı işi yapıyorlar ama emeklilik sürelerinde gün anlamında adaletsizlik var” dedi.

Özdemir, Türkiye’de genç işsizliğinin de yüksek olduğuna dikkat çekerek, “15-25 yaş arasında 3 milyon gencimiz işsiz. Ne eğitimde ne istihdamda. Zaten genç işsizlik rakamı da 4 milyona ulaşmış durumda. Nitelikli ara eleman ihtiyacı varken bu okulları teşvik etmek anlamında ciddi bir düzeleme olacaktır bu çalışma” diye konuştu.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Ayhan Kabukcuoğlu, stajın sigortalılığa başlangıç olarak sayılmamasının haksızlık olduğunu ifade ederek, bazı meslek grupları için ise stajda geçen sürenin emeklilik primine dahil edildiğini ve dahil edilmeyenler için araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

“BEDAVAYA ÇALIŞTIRILIYORLAR”

AKP Ankara Milletvekili Orhan Yeğin, “Büyük büyük konuşmalar yapmak kolaydır. Ancak iktidarı temsil edenlerin, büyük bir hassasiyet içerisinde ve bu tarz meselelerde çözüm ortamı oluşmadan konuşacağı her cümleyi çok dikkatli, umutları suiistimal etmeyecek bir hassasiyetle, insanların mağduriyetlerinin ve beklentilerinin siyasete malzeme edilmesine dönük bir ortamdan kaçınacak bir hassasiyetle konuşması gerekir. Bu talebin farkındayız. Bu talebin; iktidarı, muhalefeti hepimiz farkındayız. Bunun vatandaşlarımız tarafından zaman zaman gündem edildiğinin farkındayız” dedi.

Öneri, AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.