Denizli’de Mevlana’yı Turistlere Tanıtmak İçin Dernek Kurdular

Denizli’de Mevlana’yı Turistlere Tanıtmak İçin Dernek Kurdular
REKLAM ALANI
14.08.2023
35
A+
A-
Google News

[ad_1]

Denizli’de Mevlana’yı Turistlere Tanıtmak İçin Dernek Kurdular

Hasan DURNA – Denizli (BHA)

Denizli’de Mevlana kültürünü yaşatmak, yeni semazenler yetiştirmek ve turizme hizmet etmek için Pamukkale Mevlana ve Semazenleri Sevenler Derneği kuruldu. Kurucu Başkanlığını Kazım Akşan’ın yaptığı Pamukkale Mevlana ve Semazenleri Sevenler Derneği çatısı altında semazenler tarafından Pamukkale ve Karahayıt’a gelen yerli ve yabancı turistlere sema gösterileri yapılıyor.

UNESCO’nun dünya miras listesinde yer alan ve yılda iki milyondan fazla yerli ve yabancı turisti ağırlayan beyaz cennet Pamukkale’de ‘Mevlana’ kültürünü anlatmak için dernek kuruldu. Dernek çatısı altında kurulan ‘Derviş Evi’nde semazenler turistler için sema gösterisi yapıyor.

Yeni semazenlerin yetişmesi, Mevlana kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için eğitim çalışmaları yapılıyor.

UNESCO’nun dünya miras listesinde bulunan Pamukkale’ye yılda iki milyondan fazla yerli ve yabancı turistin geldiğini, konuklara Mevlana kültürünü yaşayarak göstermek için dernek kurduklarını anlatan Kazım Akşan, “Dünya miras listesinde bulunan güzel Pamukkale’mizin burada daha çok tanıtımını yapmak bütün dünyaya ulaşmak için ve özellikle Mevlana ve semazenlerin yaşam biçimlerini anlatmak için Pamukkale de ‘Pamukkale Mevlana ve Semazenleri Sevenler Derneği’ adı altında bir dernek oluşturduk. Bu dernekte amacımız Türk turizmin de Pamukkale’nin daha çok isminin duyurulması Mevla’nın yaşam biçimi ve semazenlerin yaşam biçimlerini turistlere anlatmak bunları organize etmek için de böyle bir dernek kurduk. Aynı zaman da genç neslin Mevlana’nın ve semazenlerin yaşam biçimlerini anlatarak ve yeni yeni semazenler öğretisini genç nesile anlatmak istiyoruz, bu amaçla kurduk. Yeni semazenler yetiştirmek istiyoruz. Bu konu da yola çıktık inşallah başarılı oluruz” dedi.

Kırmızı şifalı suyuyla ünlü Karahayıt Mahallesi’nde kurdukları ‘Derviş Evi’ çadırında Pamukkale ve Karahayıt’a gelen yerli ve yabancı turistler için sema gösterileri düzenlediklerini anlatan Semazen Başı Ali Temel, “Konya kökenli Selçuklu sarayın dan Karaman oğulları Babil Anıl Ethem Beyin torunların danım ve 27 yıldır gönüllü hocalığını yapıyorum. Ve hem Mevlana’yı tanıtmak için hem de böyle manevi külliye de yer yapmak için çaba sarf ediyoruz. Aynı zaman da Türk turizmine hizmet ediyoruz. Elimden geldiği kadar yaklaşık 200’ün üzerin de öğrencim var.  2010 yılında Denizli’ye geldim. 13 yıldır da burada gönüllü olarak hizmet ediyoruz” dedi

[ad_2]

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.