Dikkat çeken ‘anket’ ayrıntısı: ‘CHP’liler de Ekrem İmamoğlu’nun adaylığını reddetmiyor’ | KURUMSALHABER.COM.TR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gezileriyle birlikte açıklamaları cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağı tartışmalarını beraberinde …

Dikkat çeken ‘anket’ ayrıntısı: ‘CHP’liler de Ekrem İmamoğlu’nun adaylığını reddetmiyor’  | KURUMSALHABER.COM.TR
REKLAM ALANI
31.10.2022
59
A+
A-
Google News

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gezileriyle birlikte açıklamaları cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağı tartışmalarını beraberinde getirmişti. Vaatleri ve sosyal medyada yayınladığını videolarda kullandığı ‘ben’ dili de bu beklentileri büyütmüştü. CHP içindense gerek açık kimlikle gerekse kulis haberlerinde Kılıçdaroğlu’nun adaylığına işaret ediliyordu.

CHP’nin de olduğu ‘altılı masa’nın önemli aktörü İYİ Parti’nin lideri Meral Akşener ve partinin kurmaylarıysa Kılıçdaroğlu’na ‘saygı duyduklarını, ancak adayın kazanacak bir isim olması’ yönünde görüşlerini açıklamıştı. DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nden de benzer açıklamalar gelmişti. Partiler İBB Başkanı İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylığını reddetmemişti.

KAPSAYICI ANKET DÜZENLENECEK

Diken’den Altan Sancar’ın haberine göre, ‘altılı masa’ ilerleyen aylarda cumhurbaşkanı adaylarını belirlemek üzere Türkiye’nin tüm şehirlerini ve toplumsal gruplarını kapsayacak bir ankete hazırlanıyor.

Parti kulislerinden edinilen bilgilere göre farklı şirketler üzerinden yürütülecek çalışmalarda yer alacak isimlere ve tarihlerine liderler karar verecek. Anket sonuçlarının liderlere ulaşması ve koalisyon mutabakatının sağlanmasının ardından da adayın belirlenmesi için son adımlar atılacak.

Masanın anket çalışmalarına 2023’te başlaması bekleniyor.

“İMAMOĞLU’NUN ADAYLIĞI CİDDİ BİÇİMDE KONUŞULUYOR”

Öte yandan ‘altılı masa’nın 2 Ekim’de CHP’deki toplantısı ve Kılıçdaroğlu’nun ABD gezisi sonrası CHP liderinin olası adaylığına ilişkin tartışmalar yerini sessizliğe bıraktı.

CHP’li kaynaklara göre bu sessizliğin sebebi yalnızca Kılıçdaroğlu’nun ‘altılı masa’ ve adaylık konularında açıklama yapılmaması talimatıyla ilişkili değil. CHP’lilere göre parti içinde Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda “İzle ve gör” politikası öne çıkıyor.

Parti içinde Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destekleyen bazı isimlerse İmamoğlu’nun adaylığını net şekilde reddetmiyor.

Partinin İstanbul il örgütü ve İmamoğlu’nun çalışma arkadaşları da İmamoğlu’nun adaylığı ihtimalinin son dönemde ‘ciddi biçimde’ konuşulmaya başladığını aktarıyor. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi içinde olası adaylığın nasıl formüle edileceği tartışıldığı belirtiliyor.

CHP’Lİ İSİM: ANKET FİKRİ KILIÇDAROĞLU’NUN VAZGEÇEBİLECEĞİNE İŞARET

Diken’e bilgi veren CHP’li isimler anket çalışması fikrini doğrularken Kılıçdaroğlu’nun isminin de ankette yer alıp almayacağı noktasında farklı görüşler olduğunu söyledi. CHP’li bir isim ‘ana muhalefet partisi liderinin, partisinin belediye başkanlarıyla aynı ankette yer almasının partinin kurumsallığını sarsacağını’ düşünüyor. Kaynağa göre bu anket fikri aynı zamanda Kılıçdaroğlu’nun ‘adaylık fikrinden vazgeçebileceğine’ işaret ediyor.

CHP’li kurmay, “Parti içinde elbette hala genel başkanımızın adaylığını gönülden isteyenler var. Yorum yapmaktan kaçınılsa da Ekrem Bey’in de adaylığı ihtimalinin yükseldiğini görüyorum” diyor. Kurmay, Kılıçdaroğlu’nun aday olmaması halinde ‘altılı masa’ için “Koalisyon tartışmalarına farklı yansımaları olacaktır” görüşünü paylaşıyor.

‘KAZANACAK ADAY’ TARTIŞMASI: YAVAŞ DA OLABİLİR

Geçen aylarda Kılıçdaroğlu’nun adaylığının ‘kesinleştiğini’ söyleyen bir başka CHP’li isim de adaylık tartışmalarına ‘temkinli yaklaşmayı’ tercih ediyor. İmamoğlu’yla birlikte Yavaş’ın da adaylık şansını ‘yüksek’ gördüğünü söyleyerek ‘kazanacak aday’ tartışmasının partileri içinde de karşılık bulduğunu belirtiyor.

KILIÇDAROĞLU MASAYI İŞARET EDİYOR

Kılıçdaroğlu’nun yürüttüğü kampanyanın adaylığa işaret ettiğini düşünen CHP’lilerse “Bu noktadan farklı bir yere gidilecek ise bunun topluma izahında dikkatli dil kullanılması gerekir” diyor.

Kılıçdaroğlu’nun ise kendisine parti kurmaylarından gelen bu yöndeki sorular karşısında masayı işaret ettiği iddia ediliyor.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.