Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: ‘Kölelik çok da kalkmış değil’ | KURUMSALHABER.COM.TR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Fransa’da temaslarına devam ediyor. Erbaş, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Fransa’nın …

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: ‘Kölelik çok da kalkmış değil’  | KURUMSALHABER.COM.TR
REKLAM ALANI
09.10.2022
46
A+
A-
Google News

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Fransa’da temaslarına devam ediyor. Erbaş, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Mevlid-i Nebi Avrupa Açılış Programı’na katıldı.

“Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa Efendimizin dünyaya teşrif ettiği dönemde dünyada öyle bir cehalet vardı ki insanlar yeryüzünü karanlıklardan aydınlığa çıkaracak olan kişiyi bekliyordu. Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de; ‘Ey Peygamber! Kitabı sana insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarasın diye gönderdik.’ buyurarak, Peygamberimizi böyle tanıtıyor ve vazifesini böyle hatırlatıyordu” ifadelerini kullanan Erbaş, konuşmasına şöyle devam etti: 

“KÖLELİK ÇOK DA KALKMIŞ DEĞİL”

“İnsanların o dönemde aydınlanmaya, Kur’an-ı Kerim’e ihtiyacı vardı. Cehaletin dibine kadar batmışlardı. Kız çocukları diri diri toprağa gömülüyor, pazarlarda insanlar birbirlerini satıyordu. Fakirler zenginlerin kölesi olmuştu. Bugün de insanlar emperyalizm adı altında köle edilmiyor mu? Kölelik çok da kalkmış değil. Yeryüzünde bir kısım insanlar efendi, bir kısım insanlar köle olarak yaşamıyor mu? Bugün emperyalistler, sömürgeciler yüzünden her dört saniyede bir insan açlıktan ölmüyor mu?

“KONUŞTUĞU ZAMAN YALAN SÖYLER, SÖZ VERDİĞİ ZAMAN SÖZÜNDE DURMAZ, KENDİSİNE BİR ŞEY EMANET EDİLDİĞİ ZAMAN EMANETE RİAYET ETMEZ”

İslam, barış, mutluluk demektir. Peygamber Efendimiz bütün dünyaya barışı, mutluluğu, iyiliği yaymak için mücadele etti. Müslümanların en önemli özelliklerinden birisi de konuştuğu zaman doğru söyler, söz verdiği zaman sözünde durur ve kendisine emanet edilene ihanet etmez. Münafıklığın alametleri de tam tersidir. Konuştuğu zaman yalan söyler, söz verdiği zaman sözünde durmaz, kendisine bir şey emanet edildiği zaman emanete riayet etmez. Allah Resulü Efendimiz, Müslümanın özelliklerine uyduğu müddetçe insanların farklı inançlardan, farklı ırklardan olsalar da farklı dilleri konuşsalar da bir arada çok rahat bir şekilde, barış içerisinde yaşayabileceklerinin örneklerini gösterdi.” 

“YERYÜZÜNDE İYİLİK HAKİM OLUNCAYA KADAR ÇALIŞACAĞIZ” 

Yeryüzünde iyilik hakim oluncaya kadar çalışmaya devam edeceklerini dile getiren Erbaş, “Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de; ‘Allah ölümü de hayatı da bakalım hanginiz daha güzel işler yapıyorsunuz diye sizi imtihan etmek için yarattı’ buyurmaktadır. Bu dünyada imtihan olmak için varız. Bunun için bizim en büyük örneğimiz Peygamber Efendimizdir. Resulullah Efendimiz en iyi baba, en iyi lider, en iyi öğretmen, en iyi aile reisidir. Hangi alanda olursa olsun Rabbimizin tanıtmış olduğundan biz bunu anlıyoruz” dedi. 

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.