‘Kişilik bozuklukları çocukluk ve ergenlik dönemine dayanıyor’ | KURUMSALHABER.COM.TR

Klinik Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Haydeh Faraji, borderline kişilik özelliklerinin yüksek olmasının gelecekte gelişebilecek borderline kişilik …

‘Kişilik bozuklukları çocukluk ve ergenlik dönemine dayanıyor’  | KURUMSALHABER.COM.TR
REKLAM ALANI
31.10.2022
47
A+
A-
Google News

Klinik Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Haydeh Faraji, borderline kişilik özelliklerinin yüksek olmasının gelecekte gelişebilecek borderline kişilik bozukluğuna işaret ettiğini ve genç bireylerde tespit edilip müdahale edilmesi durumunda, ilgili sorunların yerleşik bir bozukluğa dönüşmeden çözülebileceğini belirtti.

“ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ”

Kişinin kimlik duygusunda, ilişkilerinde ve davranışlarında süreğen dengesizliğin olduğu bir bozukluk olan borderline kişilik bozukluğu, meslek hayatında sosyal ilişkilerde işlev bozukluğu da dâhil olmak üzere birçok psikososyal ve finansal soruna yol açıyor. Özellikle ergenlerde şiddetli borderline kişilik özelliğine sahip olmanın, yetişkinliğe geçerken becerileri olumsuz etkileyebileceğini belirten Klinik Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Haydeh Faraji, “Borderline kişilik bozukluğunda (BKB) duygular olumsuz, yoğun ve değişkendir. Özellikle öfke, duygusal değişkenlikte kilit rol olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda borderline ergenler bir an çok mutlu görünürken, bir an sonra öfkeli, ağlamaklı ya da heyecanlı hale gelebilir, hızlı bir şekilde de sakinleşmiş hale bürünebilir. Hastalık kemikleşmeden erken yaşta öncül görünümlerinin belirlenebilmesi hastalığın bireysel ve toplumsal maliyetini düşürmede oldukça önemlidir” dedi.

“EN ÇOK ANKSİYETE BOZUKLUKLARI EŞLİK EDİYOR”

2018 yılında yapılan araştırmalara göre acil servise başvuran intihara meyilli ergenlerin yüzde 78’inde sınırda kişilik özelliği düzeylerinin önemli ölçüde yüksek olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Faraji, “Borderline kişilik bozukluklarına; anksiyete bozuklukları, duygudurum bozuklukları, yeme bozukluğu, alkol/madde kötüye kullanımı ve bağımlılığı gibi çeşitli bozukluklar da eşlik ediyor. Bozukluğa ise en çok anksiyete bozukluğu eşlik etmekte. Aynı zamanda borderline bozukluk olan kişiler diğer psikiyatrik bozuklukları olanlara göre daha fazla tedavi gördüğünden daha az eğitim niteliği elde ediyor. Dolayısıyla da daha fazla işsizlik sorunu ile karşılaşılıyor” diye konuştu.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.