Mehmet Baransu’nun ‘Balyoz Davası’ndan aldığı ceza iptal edildi | KURUMSALHABER.COM.TR

FETÖ kumpası Balyoz davasında 13 yıl hapse mahkûm edilen Mehmet Baransu’nun davasında İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi kararı …

Mehmet Baransu’nun ‘Balyoz Davası’ndan aldığı ceza iptal edildi  | KURUMSALHABER.COM.TR
REKLAM ALANI
11.10.2022
48
A+
A-
Google News

FETÖ kumpası Balyoz davasında 13 yıl hapse mahkûm edilen Mehmet Baransu’nun davasında İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi kararı bozarak tahliyesine hükmetti.

Baransu, başka suçlardan tutuklu bulunduğu için serbest kalamayacak. Kararı gazetemize değerlendiren Av. Şule Nazlıoğlu Erol, “Bu gibi kararlarla davanın zamanaşımına götürülmeye çalışıldığını” belirtirken Av. Cihan Arık ise “Kararın hukuki boyutundan çok siyasi boyutuna bakmak lazım, yeni bir uzlaşma mı var” dedi.

Şule Nazlıoğlu Erol

“ZAMANAŞIMI” TEPKİSİ

“Asrın kumpası” olarak nitelendirilen Balyoz davasında, “devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme” ile “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 13 yıl hapse mahkûm edilen Mehmet Baransu’nun davasında İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi kararı bozdu. Daire aynı zamanda Baransu’nun yasal tutukluluk süresi dolduğu için tahliyesine hükmetti. Baransu, başka suçlardan tutuklu bulunduğu için serbest kalamayacak. “Bu gibi kararlarla davayı zamanaşımına götürmeye çalışıyorlar” diyerek karara tepki gösteren Av. Şule Nazlıoğlu Erol, “Davayı uzatma kararında isen böyle önemi olmayan usul bozmaları yapıp süreyi uzatırlar. Bozulan dosya ilk kararı veren mahkemeye gelecek. Yeniden duruşma günü verecekler. Yeniden karar vermeleri bir yılı geçer. Tekrar istinaf olur. Ve gitti geldi derken bu süreç üç veya dört yılı bulur” dedi. Erol, ayrıca bu karar üzerinden kamuoyunda “İstinaf kararı bozdu, tahliyesi haklı algısı yapılacağına” da dikkat çekti.

“YENİ BİR UZLAŞMA MI?”

Cihan Arık

“Yargının net bir konuda muğlak bir tavır sergilediğini” belirten Av. Cihan Arık ise “Kararın hukuki boyutundan ziyade siyasi yönüne bakmamız gerekiyor. Nedeni de esastan değil de usulden bir bozma kararı verilmesi. Balyoz davasıyla ilgili ortada kurulmuş bir kumpas var. Bu kumpas da mahkeme kararlarında sabit. Bu kumpası kuranların bir biçimde aklanmaya çalışılması ve yakın zamanda amiraller için istenen cezalar düşünüldüğünde ‘acaba yeni bir uzlaşma mı söz konusu’ sorusu akıllara geliyor” dedi. Arık, “Karar bir yandan bu algıyı yaratırken diğer yandan da farklı suçlardan hüküm giyen Baransu’yla ilgili bu cezalar arasında ‘zincirleme suç’ hükümlerinin uygulanıp uygulanmadığını sorguluyor. Her yana çekilebilecek bir karar” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.