MHP’li belediye ‘kısır’ köpekleri, ‘kısırlaştırma’ bahanesiyle topladı | KURUMSALHABER.COM.TR

Ankara Gölbaşı’nda MHP’li belediyede görev yapan ekipler, sokak köpeklerini kısırlaştırma bahanesiyle toplamak için çalışma başlattı. Köpekleri …

MHP’li belediye ‘kısır’ köpekleri, ‘kısırlaştırma’ bahanesiyle topladı  | KURUMSALHABER.COM.TR
REKLAM ALANI
13.10.2022
64
A+
A-
Google News

Ankara Gölbaşı’nda MHP’li belediyede görev yapan ekipler, sokak köpeklerini kısırlaştırma bahanesiyle toplamak için çalışma başlattı.

Köpekleri iğne ile uyuşturup, aparatla yakalayarak hayvanların canlarını yakan görevlilere hayvanseverler, toplanan hayvanların zaten kısır ve küpeli olduğunu ifade ederek tepki gösterdi. Görevlilerin de kendilerine engel olmak isteyen hayvanseverlere tepki göstermesi üzerine gerginlik yaşandı.

Bir hayvansever ile görevliler arasında arbede yaşanması üzerine polise haber verildi.

Belediye ekipleri, bölgedeki yaklaşık 30 köpeği toplayıp, Gölbaşı Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürdü. Hayvanseverler de görevlilerin peşinden gidip, rehabilitasyon merkezi önünde kısır ve küpeli köpekleri geri alabilmek için uzun süre bekledi. Ancak köpekler bırakılmadı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 9’uncu Bölge Müdürlüğü ekipleri de bölgede inceleme yaptı. Öte yandan hayvanseverlerden Levent Bayçelebi, yaşanan arbede nedeniyle görevlilerden şikayetçi oldu. Görevliler de kendilerine engel oldukları gerekçesiyle hayvanseverleri şikayet etti.

‘HAYVANI YERDE SÜRÜKLEYEREK ARABAYA ATTILAR’

Belediye ekipleri tarafından darp edildiğini söyleyen Levent Bayçelebi, dedi.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Temsilcisi Tülay Danacıoğlu da köpeklerin usulsüzce toplandığını belirterek, “Küpeli köpeği kanunun hiçbir maddesinde barınağa almak söz konusu değildir. Özellikle Eva isimli köpeğimiz, ayağından sakat olan, gönüllümüz tarafından tedavisi yaptırılıp, bacağı platinli köpeğe atış yaptılar, bacağında kan oluşumu olunca da ‘tedavi için aldık’ dediler. Böyle bir şey yok. Taşeron bir firmaya toplama yaptırılıyor. Gerekçe olarak kısırlaştırmak için aldıklarını beyan ettiler; ama köpekler kısır” dedi.

‘REHABİLİTE EDİLİP, BIRAKILACAK’

Gölbaşı Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada ise, hayvanseverlerin geri almak istediği ‘Eva’ isimli köpeğin saldırgan olduğu gerekçesiyle barınağa götürüldüğü belirtilerek, “Rehabilite edilip, alındığı yere bırakılacak. Belediye barınağından hem söz konusu köpeği hem de diğer köpekleri sahiplenenlere rehabilite ve mama desteği verilecek” denildi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.