Rusya, Kırım saldırısı sonrası sert ‘misilleme’ yapınca Kiev’e yeni silah yardımı gündeme geldi | KURUMSALHABER.COM.TR

Söz konusu sistemlerin savaşı nasıl etkileyebileceğini Cumhuriyet’e değerlendiren savunma politikaları uzmanı Arda Mevlütoğlu, ABD’nin yakın …

Rusya, Kırım saldırısı sonrası sert ‘misilleme’ yapınca Kiev’e yeni silah yardımı gündeme geldi  | KURUMSALHABER.COM.TR
REKLAM ALANI
12.10.2022
31
A+
A-
Google News

Söz konusu sistemlerin savaşı nasıl etkileyebileceğini Cumhuriyet’e değerlendiren savunma politikaları uzmanı Arda Mevlütoğlu, ABD’nin yakın zamanda Ukrayna’ya Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi (NASAMS) teslimatını yaptığını, bu sistemlerin sayısının artırılmasının beklendiğini belirtti. Mevlütoğlu, “NASAMS, Norveç ve ABD’nin ortak ürettiği kısa ve orta menzillerde etkili bir hava savunma sistemi. Normalde F-16 ve F-15 uçaklarında kullanılan AMRAAM tipi havadan havaya füzenin bir versiyonunu kullanıyor. Modern bir sistem, oldukça gelişmiş bir hedef tespit ve angajman radarı var. Geniş bir alanda alçak ve orta irtifada savaş uçağı, helikopter ve seyir füzesi gibi hedefleri tespit ve takip edebiliyor” dedi.

“MODERN SİSTEMLER”

Almanya’nın teslim edeceğini açıkladığı Iris-T SLM sisteminin, kısa menzilde etkili bir hava savunma sistemi olduğunu anlatan Mevlütoğlu, “Almanya ayrıca Ukrayna’ya Gepard isimli kundağı motorlu uçaksavar topçu sistemlerini sağladı. Bu sistemler Rus Hava Kuvvetleri’nin taarruz helikopterlerine ve savaş uçaklarına karşı oldukça etkili savunma sağlayabilir. Savaşta gördük ki Rusya’nın hem hava hâkimiyeti sağlamada hem de uçakların hava savunma sistemlerine karşı kendini korumasında ciddi zafiyetleri var. Kiev’e sağlanacak sistemler oldukça modern, bu anlamda Ukrayna’nın taarruz helikopterlerine ve uçaklarına karşı savunmasını pekiştirecektir” ifadelerini kullandı.

TEKNİKLER DEĞİŞEBİLİR

Mevlütoğlu, “Kritik bölgelerin, sahadaki birliklerin, önemli üs ve tesislerin uçak ve helikopterlere karşı korunmasında epey etkili olabilirler. Fakat Rusya’nın bunları tespit ve imha etmek için kullanabileceği teknik ve taktikler var. Ama teknolojik yarışta Ukrayna’ya belirgin bir avantaj sağlayabilirler” değerlendirmesinde bulundu.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.