Ticaret Bakanlığı: Yerli Üreticilerimizin Yanındayız

Ticaret Bakanlığı: Yerli Üreticilerimizin Yanındayız
REKLAM ALANI
14.08.2023
36
A+
A-
Google News

[ad_1]

Ticaret Bakanlığı: Yerli Üreticilerimizin Yanındayız

Ticaret Bakanlığı, yerli üretim ve istihdama yönelik desteklerini açıkladı.

Türkiye’de ithalatın yüzde 88’lik kısmının hammadde ve yatırım malından oluştuğunu belirten Ticaret Bakanlığı, piyasa bozucu haksız ve damplingli ithalata karşı yerli üreticilerin yanında olduklarını vurguladı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ”Piyasa bozucu haksız ve dampingli ithalata karşı yerli üreticilerimizin yanındayız.

Ticaret Bakanlığı olarak yerli üretimi ve istihdam artırma hedeflerine yönelik politikaları etkin bir şekilde uygulamaya devam ederken; yerli üreticilerimizin, ithalat kaynaklı dampingli veya menşe saptırmalı haksız rekabete karşı korunması, üretim hedefli politikalarımızın en önemli sac ayaklarından birini oluşturmaktadır.

Uluslararası dış ticaret kurallarına aykırı olarak menşe ve tarife saptırmaları maalesef aktif olarak kullanılmaktadır.

Türkiye, yerli üreticilerimizi ithalat kaynaklı haksız uygulamalara ve tehditlere karşı ticaret politikası savunma araçları ile koruyan ülkeler arasında yer almaktadır. İthalatımızın yüzde 88′lik kısmı hammadde ve yatırım malından oluşmaktadır.

Bu kapsamda, anti-damping tedbirleri çerçevesinde, 1995 yılından bu yana Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olarak toplam 204 tedbir alınmıştır. Ülkemizde halihazırda 126 adet anti-damping ve anti-sübvansiyon tedbirleri yürürlüktedir.” denildi. 

”Yaklaşık 800 Milyon Dolarlık İthalata Etkide Bulunuldu”

Ticaret Bakanlığı, 2022 yılında, ithalatta alınan tedbirlerle ilgili açıklamasında ise şunları kaydetti:

”2022 yılında ithalatımızın 4 milyar dolarlık bölümü tedbirlere tabi olup, anlık olarak 11 ülke menşeli 12 ürün grubunda ise soruşturmalarımız devam etmektedir. Halihazırda 9 adet korunma tedbiri yürürlükte olup, bu tedbirler 2022 yılında yaklaşık 800 milyon dolarlık ithalata etkide bulanarak, yerli üreticilerimizi koruma altına alarak ülkemizdeki istihdamın ve üretimin artışına öncelik verilmektedir.

Diğer taraftan, Ticaret Bakanlığı olarak, ülkemiz menşeli ürünlere karşı diğer ülkelerce yürütülen ticaret politikası savunma araçları soruşturmalarında, ülkemiz ve ihracatçılarımızın hakları ilgili ülke makamları nezdinde ve uluslararası platformlarda etkin şekilde savunularak ihracat pazarlarına engelsiz olarak erişimleri sağlanmaktadır.

İhracat, ithalat, üretim ve istihdam düzleminde, büyümenin öncü göstergelerinden ihracat rakamlarımız yanında, üretim temelli ithalat uygulamamızla ülke ekonomisinin büyümesine, gelişmesine toplumsal refaha öncelik verilmektedir.”

[ad_2]

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.