Traktör Taşa Takıldı, Tarladan Tarih Fışkırdı!

Traktör Taşa Takıldı, Tarladan Tarih Fışkırdı!
REKLAM ALANI
14.08.2023
35
A+
A-
Google News

[ad_1]

Traktör Taşa Takıldı, Tarladan Tarih Fışkırdı!

Hamdin KILIÇ / ELAZIĞ – BHA

Alınan bilgiye göre, Elazığ merkeze 14 kilometre uzaklıkta bulunan Salkaya köyünde tarlasını süren bir çiftçinin pulluğuna, üzerinde çeşitli desenin yer aldığı mozaik desenli yapı takıldı. Tarla sahibinin durumu bildirdiği jandarma ekipleri, tarlaya gelip inceleme yaparak Müze Müdürlüğüne bilgi verdi. Bunun üzerine müze ekipleri yapının detaylı araştırma ve incelenmesi başlattı.

Bölgede bugüne kadar herhangi bir tarihi eserin ve kalıntının bulunmamış olması heyecanı ve ilgiyi daha da arttırdı. Köy sakinleri de köydeki tarihi yapının değerlendirilerek turizme kazandırılmasını istiyor. Öte yandan, tarlada bulunan mozaik desenli yapının Roma dönemine ait olabileceği tahmin ediliyor.

Bulunan kalıntıların detaylı incelenmesi gerektiğini ifade eden köy sakinlerinden Hüseyin Üğdül “Biz bugüne kadar bölgede böyle bir eser görmedik, bilmiyoruz. Köyümüzde bir çiftçimiz tarlasını sürerken traktörün pulluğuna bir cisim takılınca merak edip etrafını açtığında tarihi kalıntıları bulmuş. Durumu hemen Elazığ Müze yetkililerine bildirince kurumda görevli arkeologlar ve işçiler alanda kurtarma ve araştırma çalışmaları başlattı. Tarihi yapının değerlendirilerek turizme kazandırılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

 

[ad_2]

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.