Türkiye’den Ukrayna çıkışı: Rusya’nın ilhak girişimini kınayan BM kararının sunucularından olacak | KURUMSALHABER.COM.TR

BM Genel Kurulu, Rusya’nın geçen hafta Güvenlik Konseyi’nde, Ukrayna’nın doğusundaki yasa dışı referandumları ve ilhak kararını kınayan kararı …

Türkiye’den Ukrayna çıkışı: Rusya’nın ilhak girişimini kınayan BM kararının sunucularından olacak  | KURUMSALHABER.COM.TR
REKLAM ALANI
11.10.2022
39
A+
A-
Google News

BM Genel Kurulu, Rusya‘nın geçen hafta Güvenlik Konseyi’nde, Ukrayna‘nın doğusundaki yasa dışı referandumları ve ilhak kararını kınayan kararı veto etmesinin ardından özel oturumda toplandı.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Genel Kurulunun yeniden tarihi acil bir oturumda toplandığını belirterek, BM Güvenlik Konseyi’nin, bir kez daha barış ve güvenliği sağlamak olan asli sorumluluğunu yerine getiremediğini söyledi.

Sinirlioğlu, “Tüm dünya savaşın bitmesi çağrısı yaparken, bu sabah bir kez daha şoke eden haberlere uyandık. Rusya’nın, bugün Ukrayna’nın birçok kentine yönelik sivil kayıplara neden olan saldırıları, derin endişe verici ve kabul edilemez. Bu haberler karşısında, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine yönelik güçlü desteğimizi bir kez daha yineliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin, Rusya’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya‘daki yasa dışı referandumlarını da kabul etmediğini belirten Sinirlioğlu, bu adımın, uluslararası hukuku ciddi bir şekilde ihlal ettiğini söyledi.

“SAVAŞTAN KİMSENİN KAZANIMI OLMAZ”

Sinirlioğlu, “Ukrayna topraklarını ilhak kararı, barış umutlarını daha fazla riske atacak. Rusya’yı bu karardan vazgeçmeye ve diplomasiye dönmeye çağırıyoruz” dedi.

Herkesin kurallara dayalı uluslararası bir düzene ihtiyacı olduğunu, krizlerin barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini ve BM Sözleşmesi’ndeki ilkeleri korumanın herkesin ortak sorumluluğu olduğunu vurgulayan Sinirlioğlu, Türkiye’nin, bu hafta Genel Kurul’da oylanacak “Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusundaki yasa dışı referandumları ve ilhak kararını kınayan” karar tasarısının sunucularından olacağını söyledi.

Sinirlioğlu, “Bölgemizde savaş istemiyoruz. Savaştan kimsenin kazanımı olmaz, herkes kaybedecek. Ukrayna’daki savaş, müzakere yoluyla çözülmeli. BM Genel Sekreteri ile tarafların, tahıl koridoru girişimi konusunda ortak zeminde buluşmasına yardım ettik. Daha fazlasını da yapabiliriz. Her iki tarafın da komşusu olarak savaşı sona erdirmek için barış sürecini desteklemeye ve kolaylaştırıcı rolü üstlenmeye hazırız” diye konuştu.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.