Saadet Partisi ‘Dönüm Parası Hiçbir İşe Yaramıyor’

Saadet Partisi ‘Dönüm Parası Hiçbir İşe Yaramıyor’
REKLAM ALANI
07.01.2024
341
A+
A-
Google News

[ad_1]

Saadet Partisi Giresun İl Başkanı Abdulkadir Bektaş, 2 ay sonra ödenmeye başlanacak olan alan bazlı destek ödemelerinde son 9 yıldır bir artış olmamasını eleştirdi.

2009 yılında dönüm başına 150 lira ile başlayan alan bazlı destek ödemelerinin, en son 2014 yılında 170 liraya çıkartıldığını hatırlatan Bektaş; “bize göre bu ödeme sistemi yanlıştır.

 

Eğer fındıkta verim ve kalite artışı isteniyorsa, ürün bazlı destekleme sistemine geçilmelidir. Şu anda özellikle Giresun’da dönüm başı rekolte 90 kg civarında gerçekleşmektedir. Bu çok düşük bir rakamdır. Alan bazlı desteğin bu açıdan hiçbir işe yaramadığı açıkça görülmektedir.

Fakat AKP hükümetleri ısrarla bu sistemi sürdürmektedir. Eğer bu kadar ısrarlı ve faydalı olacağına inanıyorsa, niçin ödeme miktarlarını artırmıyor? Son 9 yıldaki enflasyon oranları, akaryakıta gelen zamlar, işçilik ücretleri, gübre fiyatları ve ilaç fiyatlarına bakacak olursak, 170 TL son derece komik bir rakam olarak kalmaktadır. Tek tek fiyat farklarını karşılaştırmanın bir anlamı yok, sadece benzin fiyatının 2009 yılında 3,15 kuruş olduğunu ve 2024 yılına göre benzinde %1050 bir artış olduğunu hatırlatırsak, olayın vahameti ortaya çıkmaktadır” dedi.

[ad_2]

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.