Türk sanat müziğinin usta ismi Yüksel Uzel, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi

Türk sanat müziğinin usta ismi Yüksel Uzel, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi
REKLAM ALANI
07.01.2024
528
A+
A-
Google News

[ad_1]

Türk sanat müziğinin usta isimlerinden 74 yaşındaki Rizeli Yüksel Uzel, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

RİZE-BHA

Yüksel Uzel, gerçek ismiyle Yüksel Katmer, 19 Nisan 1950 tarihinde İstanbul’da doğdu. Yüksel Uzel, anne tarafından Çerkes, baba tarafından Gürcü kökenli Rize Gündoğdu Taşpınar Köyündendir. Babası erken yaşta hayatını kaybedince liseyi bıraktı. 1970yılında Ankara’da ilk evliliğini yaptı. 1971 yılında tek kızı dünyaya geldi.1974 yılında boşandı.

SANAT MÜZİĞİNDE İZ BIRAKTI

Müzik kariyerine 1975 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’ında başladı. İlk kez 1978 yılında Büyük Maksim Gazinosu’nda sahne aldı. İlk albümünü 1983 yılında Bir Seni Bir Gülü Öptüm başlığıyla yaptı. Klasik Türk müziğine yöneldi ve Yıllar Yorgun Ben Yorgun başlıklı ikinci albümünü çıkardı. Sanatçı, 1988 yılında Al Aşkını Ver Gönlümü başlıklı albümünü hazırladı. Bu albüm 1988-1989 sezonunda iyi bir ticarî başarıya imza attı. 1988yılında Tarık Tarcan ile Islak Sokak adlı filmde başrol oynadı. 1990 yılı sonlarında aynı şirketten yayınlanan Benden Artık Bu Kadar başlıklı albüm izledi.

HASTALIKLA MÜCADELE ETTİ

Sanatçı, popülaritesinin zirvesinde yer aldığı bu dönemde anevrizma geçirdi. İsviçre’de art arda beyin ameliyatları geçirdi ve doktoru Gazi Yaşargil’in tıbbî tavsiyesi üzerine 1997’de sahne hayatına son verdi. 1993yılında son albümü olan Sensiz Bu Yaz’ı çıkardı. 1995 yılında İhsan Börekçioğlu ile evlendi. 2004 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentineyerleşti. 2008’de boşandı. Yüksel Uzel, 7 Ocak 2024 tarihinde vefat etti. Bir Seni, Bir Gülü Öptüm (1983), Yorgun Ben Yorgun (1987), Al Aşkını Ver Gönlümü(1988), Benden Artık Bu Kadar (1990) ve Sensiz Bu Yaz (1993) isimli albümlere imza atmıştı.

KÖYÜNÜ VE RİZE’Yİ ÇOK SEVERDİ

Yüksel Uzel Rize Taşpınar Köylü Katmer ailesindendir. Bir zamanlar Rize’de Çay ve Turizm festivalleri büyük bir coşkuyla kutlanırdı. 8. Çay ve Turizm festivaline Yüksel Uzel Assolist olarak katılmıştı. Festival için Rize’ye giden Yüksel Uzel hemen baba ocağı Taşpınar Köyüne koşmuştu. 900 yakın akrabasına tek tek sarılmış yılların hasretini gidermişti. Çocukluk arkadaşlarıyla hasret gidermişti. Akrabaları Bayram, Mehmet, Günay, Gülbahar, Atilla, Mustafa, Selma, Nazmiye, Meyrem Cengiz ve Yılmaz Katmer ile eski günleri yad etmişti. Daha sonrada çocukken çay topladığı çay bahçelerinde yerel kıyafetleriyle çay toplamıştı Rize siyasetinin renkli isimlerinde Yılmaz Katmer kendisinin amcaoğludur. Yılmaz Katmer Yüksel Uzel’in 28 Kasım 2017 tarihinde kendisini ziyaretinde çekildikleri fotoğrafı :” Amcamın kızı, ülkemizin yetiştirdiği güzel sanatçı, sevgili ablam Yüksel Uzel beni ziyaret etti. Çok teşekkür ederim” notuyla paylaşmıştı. Allah (cc) rahmet eylesin.

Fatih Sultan KAR / İST.

[ad_2]

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.